ZakynthosZakynthosFauna na ZakynthosuFlóra na ZakynthosuHistorie ZakynthosuInformace o ZakynthosuPláže a střediska ZakynthosPočasí na ZakynthosuMěsto Zakynthos CityZakynthos

Informace o ostrově Zakynthos, mapa ostrova

Mapy ostrova Zakynthos

Mapy Zakynthos Mapa Zakynthos

Last minute na Zakynthos za skvělé ceny !!

Doprava

Nejsnáze se na Zakynthosu dostanete s cestovní kanceláří, od května do října jsou pravidelné lety z ČR do Zakynthosu. Mimo sezónu můžete letět do Athén a odtud vnitrostátní linkou. Dopravit se na ostrov můžete také trajektem z Itálie. Na ostrově je slušná autobusová sít společnosti K.T.E.L. Hlavní uzel je ve městě Zakynthos, odtud jezdí autobusy do turistických středisek a vesnic. Jízdné se platí v autobusu a cena 1 cesty je cca 0,90 – 1,00 euro.

Elektřina

Napětí je stejně jako u nás, tedy 220 V a není třeba adaptér.

Ekonomika a zemědělství

Obyvatelé ostrova žijí především z turistického ruchu, který poznamenal vysoký nárust v posledních desíti letech. Nejvíce návštěvníků proudí na ostrov z Velké Británie, dále ze severních zemí, v srpnu přijíždějí místní a Italové, v posledních letech roste obliba ostrova i u českých a slovenských turistů. Díky častým srážkám a dostatku vody je ostrov velmi úrodný. Hlavními plodinami jsou olivy, z nichž se lisuje vynikající olivový olej, víno, rozinky, citrusy, zelenina a místní specialita – zakynthoská cibule – velká, sladká, skvělá do salátu. Dalšími významnými produkty jsou med – tzv. tympánový, sýr atd.

Fotografování

V církevních objektech je zákaz focení.

Lékárny

Lékárny jsou označeny zeleným nebo červeným křížkem a otvírací doba je zpravidla 9-13 a 17-20, nicméně je třeba ověřit. V lékárně Vám mohou poradit i s menšími zdravotními problémy.

Lékařská péče

Zdarma se poskytuje pouze první pomoc nezbytná k záchraně života a zdraví. Ostatní lékařská péče se platí, proto je vhodné mít uzavřené cestovní pojištění. Platí se i léky na předpis. Základní léky jako je aspirin apod. Zakoupíte i v supermarketech. Nemocnice s pohotovostí je v hlavním městě. Lékárny jsou označeny zeleným blikajicím křížkem a otevírací doba je zpravidla od 9 – 13 a 17 – 20, nicméně je třeba ověřit. V každém středisku je soukromá lékařská pomoc.

Nemocnice: 26950 42514, 42515

První pomoc ( E.K.A.B.): 26950 23166

V případě zdravotních potíží se obraťte na svého delegáta a pojišťovnu, které jste se nechali pojistit na cestu.

Asistenční služba České Pojišťovny AXA: 00420272101072

Náboženství

98% obyvatel vyznává pravoslavné křesťanské náboženství. K víře se hlásí i většina mladých lidí. Respektujte, prosím, místní zvyky a vstupujte do církevních objektů patřičně oděni (zakrytá ramena a kolena). Platí zákaz focení uvnitř kostelů.

Nákupy

Obchody ve střediscích jsou otevřené denně, včetně neděle a svátků přibližně od 9.00 do 22.00. V hlavním městě Zakynthos obchody dodržují odpolední siestu a mají otevřeno

cca od 8.00 do 13.00 a od 18.00 do 20.00 Po – Pá od 8.00 do 13.00 So zavřeno Ne

Peníze

Platí zde EURO, ale Řekové stále ještě přepočítávají na Drachmy.

Banky jsou v hlavním městě, v každém středisku je alespoň jeden bankomat. Směna peněz již není aktuálním vzhledem k zavedení eura, ale ve směnárnách se dají proměnit britské libry. České a Slovenské koruny nelze volně směnovat.

Pláže

Většina pláží je přístupná a veřejná všem. Na jihu a východě ostrova jsou pláže písečné, na západě jsou malé zátočiny mezi útesy, přístupné jen lodi. Lehátka a slunečníky na plážích jsou za poplatek (cca 6 - 9 euro za 2 lehátka a slunečník). Pláže nejsou pod dohledem plavčíků!

Podnebí

Zakynthos má typické středomořské podnebí s teplým, slunečným létem a mírnou, deštivou zimou. Množství srážek spadlých během zimních měsíců se údajně rovná množství srážek ve Velké Británii.

Policie

Hlavní policejní stanice je v hlavním městě Zakynthos, ul. Lombardou.

Policie:26950 22100

Turistická policie: 26950 22550

Pošta

Poštovní úřad se nachází v hlavním městě Zakynthos. Poštovní známky zakoupíte v kterémkoliv obchodě s pohlednicemi, případně na hotelové recepci. Známka do Evropy (tedy i do Čech) stojí 0,68 euro. Poštovní schránky jsou žluté.

Pronájem vozidel - automobil, skútr

Pokud rádi cestujete autem, můžete ostrov objevovat sami.

Nezapomínejte, že:

•  musíte vlastnit řidičský průkaz a musíte být starší 23 let

•  je třeba celkového pojištění auta

•  doporučujeme tankovat pravidelně, obzvláště pokud se vydáte do vnitrozemí či do hor, o svátcích a nedělích má otevřeno málo benzínových stanic

•  v Řecku existují jiná nepsaná pravidla silničního provozu. Řekové jezdí temperamentně, reagují rychle, provoz ve městech je rušný

•  troubení v Řecku není zakázáno, čím více troubíte, tím lépe, dáváte na vědomí , že jedete vy, aby se Vám případní protijezdci vyhnuli, houká se na pozdrav, na vyslovení díků a na výstrahu

•  do cesty Vám mohou znenadání skočit kozy, ovce či se můžete setkat s tvrdohlavým oslem stojící uprostřed cesty

•  jezdí se co nejvíce napravo, aby se tak vytvořil imaginární druhý pruh na hlavní silnici a nepřejela se dvojitá čára uprostřed silnice

•  policie pokutuje rychlou jízdu a nezapnutí bezpečnostních pásů

•  v případě když prší nebo pršelo, dejte pozor na vozovku, je kluzká, povrch silnic v Řecku je odlišný od povrchu silnic u nás a je nutno přizpůsobit rychlost jízdy – auto se jinak chová neovladatelně a připomíná jízdu na ledě

•  v silničním provozu musíte být připraveni na všechno – za každou zatáčkou se může vynořit autobus, který zaujme celou šíři silnice, jezděte proto co s největší opatrností a výhledem a kochejte se až po zastavení vozidla!

V Řecku platí prakticky stejná pravidla silničního provozu jako u nás, je ale třeba dávat větší pozor, protože pravidla se moc nedodržují. Jezdí se v zakázaném směru, překračuje se rychlost. Řecko je na druhém místě v počtu dopravních nehod v Evropě a to z velké části díky turistům, kteří jsou zvyklí na řecký způsob jízdy a řecké vozovky.

Pro osobní auta / motocykly platí tato omezení rychlosti:

V obcích 50 km/h – 40 km/h

Mimo obce 80 km/h – 70 km/h

Silnice I.třídy s rychlým provozem 100 km/h – 70 km/h

Restaurace

Na ostrově je nepřeberné množství restaurací od typických taveren přes italské až po čínské a rychlé občerstvení. Většina taveren nabízí řecké speciality, ale i jídla mezinárodní kuchyně. Běžně se do ceny započítává tzv. couvert cca 0,80 euro za chléb a koření atd. Spropitné se nechává 5 – 10% (záleží na spokojenosti). V barech se hází tzv. TIP do k tomu určených nádob (nelze nepřehlédnout). V tradičních venkovských tavernách můžete klidně zajít do kuchyně a nahlédnout do hrnců, což Vám usnadní výběr.

Salát: od 4 euro

Hl. jídlo: od 7 euro

Nápoje: od 1,50 euro

Skampi a salát mix
Pizza

Řecká kuchyně

V řecké kuchyni najdeme stopy mnoha kultur a vlivů. Jí se hodně zeleniny – čerstvé v podobě salátů i různě upravené. Nejběžnější používaná masa jsou skopové, jehněčí a kuřecí, ale v oblibě je i telecí a vepřové. V přímořských oblastech se jí hodně ryb a plodů moře. Jónské moře je bohužel dosti vylovené a proto jsou na ostrově ryby poměrně drahé. Oblíbená jsou i masa z mletého masa. Italský vliv připomínají slané koláče tzv. pita. Moučníky a dezerty jsou vlivem orientálních kuchyní velmi sladké – při jejich přípravě se nešetří ořechy a cukrovým sirupem. Jako zákusek se často podává čerstvé ovoce nebo jogurt s medem.

Vína jsou kořeněná, výrazné chuti – proslulé je aromatické víno retsina s příchutí pryskyřice.

Ale známé jsou i destiláty…Metaxa, Ouzo atd.

Nezbytnou součást jídelníčku tvoří olivy a olivový olej. Mimichodem, Řekové se dožívají průměrně o 5 let vyššího věku nežli obyvatelé střední a západní Evropy. Čímpak to asi je…? Řekové nemají ve zvyku snídat, většinou jim stačí káva nebo frappé, hlavním jídlem byl tradičně oběd, ale v poslední době je pro mnoho lidí tím nejdůležitějším jídlem večeře (to kvůli změnám v pracovní době). Večeří se na naše poměry docela pozdě – kolem deváté večer. V Řeckých restauracích je celkem běžné, že host může vkročit do kuchyně a nahlédnout pod pokličky a podle toho si vybrat pokrm. Řekové stolují dlouho a rádi, společné posezení u stolu s přáteli je stejně důležité a významné jako je třeba jít do divadla či za jiným kulturním zážitkem.

Předkrmy – orektiká

Meze – výběr různých pokrmů, např. taramosalata, melitzanosalata, kalmary, saganaki atd.

Dolmades – vinné listy plněné směsí mletého masa a rýže

Melitzanosalata – salát z lilků

Saganaki – smažený neobalený sýr, podává se s citrónem

Taramosalata – růžová pasta z tresčích jiker

Tzatziki – salát z okurek, jogurtu a česneku

Hlavní jídla

Gyros – maso, opékané na otáčivém rožni, z masa se odkrajují kousky a podávají se v chlebu pita se zeleninou. Dobré jako rychlé občerstvení.

Soulaki – grilované maso na jehle. Také běžně fast food

Musaka – nákyp z mletého masa a lilků zalitý bešamelem

Pastitsio – zapečené mleté maso s makarony a bešamelem

Stifado – dušené maso s cibulkami a rajským protlakem

Keftedes – karbenátky z mletého masa

Pita – slané koláče z listového těsta s náplní (propita – sýrový koláč, spanakopita – špenátový koláč) -chlebová placka

Dezerty – glyká

Baklava – vrstvy lístkového těsta s ořechy a cukrovým sirupem

Fytura – oblíbená pochoutka, kterou dodávají ve stáncích hlavně o svátcích

Ztuhlá semolinová kaše (něco jako krupicová), nakrájená na kousky, osmažená a obalená v cukru.

Chalva – sezamová semínka stmelená medem

Mantolato – hmota podobnému tureckému medu s mandlemi

Mantoles – mandle obalené v cukrovém sirupu

Jaurti me meli – jogurt s medem

 

Nápoje

Kafé – káva – řecká káva se připravuje v džezvě a je velmi silná. Vždy je třeba upřesnit, zda ji chcete glyko – sladká, metrio – normálně oslazená, sketo – neslazená, me galá – s mlékem

Frappé – napěněná ledová káva

Krasi – víno – místní vína jsou výrazné chuti a zejména domácí vína jsou velmi silná. Nejznámější místní víno je bílé a jmenuje se Verdea.

Siesta

Řekové jsou obvyklí dodržovat odpolední siestu. V hodinách, kdy panuje největší horko (13 – 17), je v ulicích klid a domácí odpočívají v chládku svých domovů nebo na pláži. Využijte i Vy těchto hodin ke spánku, zejména jste-li ubytováni v letovisku, kde panuje noční ruch.

Slunce

Řecké slunce je velmi silné, proto používejte kvalitní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Přes poledne doporučujeme odpočívat ve stínu.

Supermarket

obchod typu samoobsluha. Nabízí sortiment potravin, základních domácích potřeb a drogerie.

Periptero – trafika

Svátky

Státní svátky : svátky v Řecku jsou slaveny především jako svátky svatých, ve dnech státních svátků jsou zavřeny všechny kanceláře, úřady, banky a většina obchodů. Otevřeno mají ale turistické kanceláře, půjčovny aut a obchody se suvenýry.

Místní události a svátky na ostrově :

Hl. město Zakynthos : karneval sedm týdnů před velikonocemi, velikonoční oslavy, festival středověkého divadla v srpnu, festival patrona ostrova Agiose Dionyssia s ohňostrojem (24.08 a 17. 12.)

Katastari a Vassilikos : svátek sv. Georfia 23. 04., festival Panagia Maria 15. 08.

Anafonitria : festival Panagia 24. 08.

Keri : festival Panagia Keriotissa, druhý den po velikonocích

Laganas : litanie ikony, pondělí po velikonocích

Macherado : svátek sv. Mavry a sv. Timothea (03. 05.)

Volimes : svátek sv. Parakevy (26. 07.)

A další festivaly svatých ve většině vesnicích na ostrově.

Telefon

Volat lze z telefonních automatů O.T.E. buď na karty, nebo na mince. Kartu na telefon seženete v kterémkoliv kiosku nebo supermarketu a nejlevnější stojí 3 eura. Volat můžete i z hotelu, ale je to dražší.

Předvolba do Čech : 00420

Předvolba na Slovensko : 00421

Příklad volání do ČR: 00 420+ telefonní číslo volaného (např. 602 110 110)

Příklad volání z českého mobilu na řecký tel: 00 30 + 26950 58100

Toalety

V Řecku se hází použitý toaletní papír do koše. Potrubí je úzké a hrozí ucpání, budete-li házet papír do WC.

Vegetace

Zakynthos je ostrov plný zeleně. V nížině se pěstují zemědělské plodiny, nekonečné olivové háje a střídají se s rozsáhlými vinicemi a ostrůvky citrusových stromů. Naleznete tu oleandry, eukalypty, ve vyšších polohách narazíte i na borovice, cypřiše, ale i ořešáky. Hory jsou souvisle pokryty trsy bylin – tymián, oregáno, šalvěj, mateřídouška, jejichž vůně je všudypřítomná.

Voda

Voda z kohoutku je pitná až po převaření. K přímé spotřebě si kupujte vodu v plastových lahvích. V mnoha hotelích a studiích se používá solární ohřev vody, proto chvílemi teče voda vlažná. Hotely vyšší kategorie bývají vybaveny bojlerem. V Řecku se voda šetří.

Zábava

Každé středisko má mnoho možností večerní zábavy. Centrem večerního života je však nepochybně Laganas, kde panuje čilý ruch až do ranních hodin. Najdete tu několik barů a diskoték. Místní navštěvují především kluby poblíž hlavního města při cestě do Argassi – zde se platí ovšem dost vysoké vstupné a jsou otevřené jen v hlavní sezóně, často jen o víkendech. Oblíbené podniky Řeků jsou tzv. Bouzuki, kde se hrají a zpívají naživo řecké písně. Do těchto podniků se chodí ve skupinách a zábava je vskutku divoká a končí až s ránem. Zde na ostrově je to např. KOUTZIS, kousek za Argassi.

Zemětřesení

Celá jónská oblast se nachází v zlomu zemské desky. Tyto se neustále posunují a občas dochází k tektonickým záchvěvům, které my vnímáme jako zemětřesení. Poslední velké zemětřesení bylo na Zante v roce 1953 a mělo katastrofální následky. Téměř všechna zástavba byla zničena a mnoho lidí přišlo o život. Všechny stavby postavené po r. 1953 podléhají přísným pravidlům a jsou zpevněné železobetonovými armaturami.

 

Aktuální počasí na Zakynthosu

Click for Zakynthos, Greece Forecast

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

menu Zakynthos