ZakynthosZakynthosFauna na ZakynthosuFlóra na ZakynthosuHistorie ZakynthosuInformace o ZakynthosuPláže a střediska ZakynthosPočasí na ZakynthosuMěsto Zakynthos CityZakynthos

Historie Zakynthosu

Podle bájí byl ostrov Zakynthos oblíbeným místem boha Apollona a bohyně Artemis, kteří tu trávili hodně času. Podle Homéra ostrov kolonizoval princ Zakynthos, syn krále Dardana z Arkedie. Kolonie se rozrůstala a posléze se stala součástí království Odyssea-legendárního ithackého krále. Jiné teorie praví, že prvními obyvateli ostrova byli Achájové. V období Perských válek zachoval ostrov neutralitu. Za Peloponéských válek se postavil na stranu Athén, jejichž demokratické zřízení se stalo vzorem pro správu ostrova.

V r. 217 se stal ostrov součástí Makedonské říše a poté byl obsazen Římany a stal se součástí římské provincie Achaia. Během úpadku římské říše sdílel Zakynthos osud ostatních odlehlých součástí impéria a byl ponechán vlastnímu osudu. Postupně musel čelit nájezdům divokých kmenů z Východu - vystřídali se zde Gótové, Vandalové, Arabové, Saracéni a další. Během éry Byzantské říše se situace příliš nezměnila a obyvatelé museli čelit dalším nájezdům barbarských dobyvatelů.

Během křižáckých tažení se stal ostrov cílem jejich jednotek, zejména Franků. V důsledku jejich ovládnutí ostrova se Zakynthos odtrhl od Byzance v r. 1185. Frankové vládli ostrovu železnou rukou a snažili se potlačit východní křesťanství. Období jejich vlády bylo kruté a krvavé.

 

Počínající turecký tlak způsobil, že ostrov byl zpoplatněn, nicméně Turci v r. 1479 ostrov obsadili a v r. 1484 jej prodali Benátčanům. Benátské panství trvalo až do r. 1797 a toto období je poznamenáno rozkvětem. Bylo vystavěno hlavní město v italském stylu a dokonce bylo nazýváno řeckou Florencií. Benátčané pojmenovali ostrov Fiore di Levante neboli Květina východu. Zároveň to bylo období diferenciace společnosti a prvních třídních bojů. Toto vyvrcholilo lidovým povstáním v r. 1628-1632,které skončilo krvavou lázní.

V  r. 1779 připadl ostrov Francouzům. Revoluční myšlenky Velké Francouzské revoluce našly na ostrově kladnou odezvu, což se projevilo např. veřejným spálením tzv.Libro ďOro,kde byly zaznamenány šlechtické rody a jejich příslušníci. V  r. 1800 vznikla tzv. Sedmiostrovní republika, zahrnující Jónské ostrovy, která spadala pod správu Ruska s povinností platby daní Turecku. Ovšem v r. 1809 obsadili ostrov Britové, zřídili zde Jónský stát s hlavním městem Zakznthos. V r.1814 došlo k přejmenování na Spojené státy Jónských ostrovů s britským protektorátem.

Řecká revoluce byla na Zakynthosu aktivně podporována. Přes odpor Britů se Zakynťané přidali k pevninským Řekům a bojovali za společný samostatný řecký stát. V roce 1863 došlo konečně ke spojení ostrovního státu se zbytkem svobodného Řecka. Za druhé světové války byl ostrov stejně jako sousední ostrovy okupován italskými a německými jednotkami. Ničivé zemětřesení v r. 1953 nechalo na ostrově nesmazatelné stopy dodnes. Přečkalo je jen několik málo církevních staveb, hlavní město bylo srovnáno se zemí. Zachovali se také některé horské vesnice (Loucha,Gyri). Řecká revoluce byla na Zakynthosu aktivně podporována. Přes odpor Britů se Zakyňťané přidali k pevninským Řekům a bojovali za společný samostatný stát. V roce 1863 došlo konečně ke spojení ostrovního státu se svobodným řeckým státem. Za druhé světové války byl ostrov stejně jako sousední ostrovy okupován italskými a německými jednotkami. Ničivé zemětřesení v r. 1953 nechalo na ostrově nesmazatelné stopy dodnes. Přečkalo je jen několik málo církevních staveb a pár vesnic ve vnitrozemí. Hlavní město bylo srovnáno se zemí.

Motýlek Zájezdy a Last minute na Zakynthos

Aktuální počasí na Zakynthosu

Click for Zakynthos, Greece Forecast